مزاجم سایت تخصصی طب ایرانی

سلام بر مشتاقان سبک زندگی و تغذیه سالم

معرفی رشته:

رشته تخصصی طب سنتی ایرانی، از سال 1386 با پذیرش پزشکان عمومی، که در آزمون سراسری PhD طب سنتی ایران قبول می شوند و بعد از گذراندن دوره تخصص دانشگاهی، به عنوان متخصص طب سنتی ایرانی یا طب ایرانی شناخته می شوند و تنها مرجع معتبر و مورد تایید وزارتخانه و دفتر طب ایرانی بهداشت، دانشکده های طب سنتی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور می باشند و در زمینه آموزش و درمان تخصصی هیچ مرکز دیگری چه داخل کشور، چه خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت نبوده و از لحاظ قانونی معتبر نیستند. فعالیت آموزشی و درمانی با این مدارک مراکز غیرمجاز، خلاف قانون محسوب میشود.

حیات طیبه، هدف نهایی

تجلی عبودیت در تمام شئون زندگی

در مکتب فضیلت گرای طب سنتی ایران هدف از طبابت، حفظ و بازگرداندن سلامتی به انسانهاست تا ایشان بتوانند حق بندگی و عبودیت را در قبال پروردگار متعال، هرچه بهتر به جای آورند، چرا که هدف غایی از آفرینش انسان، سير به سوی كمال بی نهایت، یعنی رسیدن به حيات طیبه است.

تعریف طب سنتی

از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO)، طب سنتی «مجموعه تمامی علوم نظری و عملی که در تشخیص طبی، پیشگیری و درمان بیماری های جسمی، ذهنی یا نابهنجاری های اجتماعی به کار می رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته باشد.». در صورتی که تجربیاتی که توسط حکما و پزشکان طب ایرانی در طی قرون تجربه و ثبت وضبط شده است با زبان علمی رایج بیان و مورد آزمون و تایید قرار گیرند، «پزشکی مبتنی بر شواهد » نام میگیرد.

مکتب طب ایرانی

برگرفته از فرهنگ ایران و اسلام

طب ایرانی يك مكتب طبي كامل و پويا می باشد كه جهان را به عنوان نظام احسن و آفريده خالق عليم و حكيم مي‌نگرد و پزشك را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درك صحيح او از جهان هستي حكيم ناميده است. طبق نقل سيريل الگود مورخ پزشكي «قبل از طب يوناني وجود داشته است و ايرانيان اصول آن چيزي را كه طب يوناني ناميده شده، به يونانيان تعليم دادند ودر ايران قديم وضعيت طب پيشرفته‏ تر از آشور بود». از مهم‌ترین شاخصهای مکتب طب ایرانی می توان به زیربنای فلسفی، آموزش پزشکی، روش علمی بالینی و پیشروان و آثار طبی اشاره کرد. طب ایرانی شاخصه‌های یک مکتب طبی مستقل را داراست.

غذا میتواند دارو هم باشد.

مفاهیم غذا و دارو در طب ایرانی

اگر سبک زندگی و تغذیه روزانه متناسب با مزاج بدن باشد، سلامتی نهادینه خواهد شد و در غیر این صورت، شاهد بروز انواع بیماریها خواهیم بود. در صورت بروز بیماری، اولویت اول اصلاح سبک زندگی و به ویژه تغذیه خواهد بود و در قدم اول از غذاهایی که خواص دارویی دارند، در درمان بهره میگیریم. غذا مسئول حفظ اعتدال مزاج در دراز مدت و تقویت طبیعت است و دوا مسئول به اعتدال رساندن مزاج بدن در کوتاه مدت، پس از انحراف مزاج است.

بهبود سبک زندگی با تغذیه هدفمند

اصلاح تغذیه یا تدابیر غذایی از اولویتهای درمان و پیشگیری است.

تغذیه از اساسی ترین و حیاتی ترین نیازهای انسانهاست که از تولد تا مرگ وجود دارد. عقل سلیم حکم میکند که انسان از هر چیز زیان آوری که به سلامتی او آسیب می رساند، پرهیز نماید. اصول روش تغذیه در مکتب طب سنتی ایران بر یک جمله استوار است و آن اینکه بر هر فرد لازم است تغذیه ای مخصوص بخود بر اساس مشخصات فردی خود داشته باشد. طب سنتی ایران بر پیشگیری از بیماریها با آموزش روش صحیح زندگی تأکید دارد و پزشک موفق را پزشکی می داند که سلامتی جامعه را حفظ نماید و خود به خود با این تدبیر تعداد بیماران و مصرف دارو کاهش خواهد یافت.

آدرس مطب:

لطفا در زمان مقرر در مطب حضور داشته باشید.

آدرس مطب:

تهران، منطقه ۵، بلوار شهران شمالی،
بعد از مسجد امام علی علیه السلام،
پلاک ۱۶۹، ساختمان محمد، ورودی چپ، طبقه ۲

۴۴۳۲۳۰۴۰ (۰۲۱) عصرها

زمان ویزیت:
ویزیت با تعیین وقت قبلی،
نوبتدهی آنلاین است.
روزهای غیر تعطیل
شنبه تا چهارشنبه
۱۹:۳۰ – ۳:۳۰